AUTOSKLO | Bílovec, Nový Jičín | express servis autoskel

More Website Templates at TemplateMonster.com!

Site Map

Sitemap je soubor, ktery má napomoci internetovým vyhledávačům vyznat se na webové stránce. Nejčastěji je sitemap XML soubor, nebývá to však podmínka. Často ho můžete najít i s příponami HTMLči PHP. Sitemap se většinou ukládá do kořenového adresáře webu. Sitemap pomáhá vyhledávacím robotům procházet stránky, které by byly jinak těžko dosažitelné. Sitemap je doplněk pro souborrobots.txt. Zatímco robots.txt slouží pro vyloučení některých stránek z vyhledávání, tak sitemap slouží pro přidávání stránek do vyhledávače. Není tedy možné říct, že stránky, které v sitemap nejsou uvedeny vyhledávače ignorují. Sitemap je pouze doplněk ke klasickému procházení webu vyhledávacím robotem.

site map (or sitemap) is a list of pages of a web site accessible to crawlers or users. It can be either a document in any form used as a planning tool for web design, or a web page that lists the pages on a web site, typically organized in hierarchical fashion. This helps visitors and search engine bots find pages on the site.

While some developers argue that site index is a more appropriately used term to relay page function, web visitors are used to seeing each term and generally associate both as one and the same. However, a site index is often used to mean an A-Z index that provides access to particular content, while a site map provides a general top-down view of the overall site contents.

XML is a document structure and encoding standard used, amongst many other things, as the standard for webcrawlers to find and parse sitemaps. There is an example of an XML sitemap below (missing link to site). The instructions to the sitemap are given to the crawler bot by a Robots Text file, an example of this is also given below. Site maps can improve search engine optimization of a site by making sure that all the pages can be found. This is especially important if a site uses a dynamic access to content such as Adobe Flash orJavaScript menus that do not include HTML links.